Półtora roku pandemicznej rzeczywistości gęsto przetykanej lockdownami, różnorodnymi obostrzeniami i ograniczeniami sprawiło, że więzi międzyludzkie osłabły. Z poczucia odpowiedzialności ograniczyliśmy społeczne interakcje, co jednak ma też swoje negatywne strony. Trudniej nam zauważyć osoby, które potrzebują pomocy, a bez rozmowy niełatwo zorientować się w trapiących je problemach – a tych z powodu pandemii niestety tylko przybyło.

Tak powstał #PoSąsiedzkuChallenge, który ma w założeniu zmobilizować firmy i osoby prywatne do odnalezienia w swoim najbliższym otoczeniu osób wymagających pomocy i wsparcia. Do ogólnopolskiej akcji włączyła się kielecka marka Dafi, która postanowiła wesprzeć Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, znajdujący się w Kielcach przy ul. Słonecznej. Przekazania darów w postaci produktów Dafi dokonał Maciej Bursztein, członek zarządu firmy Formaster S.A., właściciela marki Dafi i zarazem miejski radny.

- Zostaliśmy nominowani do challenge’u, który nazywa się #PoSąsiedzku. Inicjatywa polega na nominowaniu trzech podmiotów, firm, które mają podzielić się czymś z lokalną społecznością. My zostaliśmy nominowani przez naszych przyjaciół z firmy Crido, za co bardzo dziękujemy – mówi Maciej Bursztein.

Spotkanie z mieszkankami Domu i ich pociechami było okazją do rozmowy o ich sytuacji, potrzebach i planach na przyszłość – każda z nich wkrótce będzie musiała się usamodzielnić. Jak mówi Anna Fras, zastępca dyrektora ośrodka, potrzeby instytucji są bardzo duże, a specyfika pracy bardzo trudna, choć zarazem dająca wiele satysfakcji.

- Dla nas jest to ważne, bo czujemy, że jest zainteresowanie społeczne naszą pracą i pomaganiem. Takie spotkanie wzbudza radość i uśmiech u naszych mieszkańców, dlatego, że dzięki takim inicjatywom skraca się dystans między firmami, pracownikami tych firm a naszymi mieszkańcami, którzy niejednokrotnie są w trudnej sytuacji, poszukują pracy i wsparcia – mówi Anna Fras.

Dafi od dawna angażuje się w życie lokalnej społeczności i stara się ją wspierać na różnorodnych polach. #PoSąsiedzkuChallenge to akcja, która ma potencjał do dalszego rozszerzania dzieła pomocy poprzez nominowanie kolejnych uczestników.

- Ta inicjatywa to swoiste „podaj dalej”, jeśli chodzi o dzielenie się i pomaganie. Buduje kulturę dzielenia się tym, co mamy z osobami potrzebującymi, wykluczonymi, z osobami, które gdzieś w życiu się pogubiły i akurat potrzebują pomocy. Nie jest to akcja stricte związana z okresem świątecznym, ale idealnie wpisuje się w ten czas, właśnie ze względu na formułę dzielenia się i pomagania – zaznacza Maciej Bursztein.

Nominacje od Dafi powędrowały do firm ANNA-BUD i Bornico oraz Restauracji Żółty Słoń. Instytucje lub osoby prywatne, które zainteresował #PoSąsiedzkuChallenge, mogą dołączyć do akcji również bez nominacji. W tym celu należy zapoznać się z zasadami projektu na www.posasiedzkuchallenge.pl i wykonać zadanie.