Obecne współprace:

- Wychodząc naprzeciw potrzebom promocji honorowego krwiodawstwa zdecydowaliśmy się na podjęcie długoterminowej współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – mówi Maciej Bursztein, dyrektor do spraw rozwoju oraz członek zarządu Formaster Group, właściciela marki Dafi. - Współpraca rozpoczęła się już w 2018 roku i będzie trwać przez cały bieżący rok. Jednym z naszych nadrzędnych celów jest prowadzenie działań na rzecz społeczeństwa, zarówno tych uświadamiających, jak i edukujących - dodaje.

Średnio 1 osoba na 10 w szpitalu potrzebuje krwi. To bezcenny lek, którego mimo postępu w nauce nie udało się dotychczas wytworzyć syntetycznie. Najnowocześniejsze i najcięższe zabiegi nie mogą być wykonane bez odpowiedniego zapasu tego płynu. Kto najbardziej potrzebuje krwi? Zarówno dorośli, jak i dzieci, chorujący na choroby nowotworowe, w szczególności nowotwory krwi, pacjenci leczący się kardiologicznie oraz pacjenci wymagający zabiegów operacyjnych.

Podziel się kroplą krwi

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia dawcy, kobiety mogą uczynić to cztery razy w roku, a mężczyźni sześć - mówi Wojciech Markiewicz, specjalista laboratoryjnej transfuzjologii medycznej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. - Krew jest potrzebna codziennie, dlatego cieszymy się z inicjatywy firmy Formaster Group. Liczymy, że takie akcje przyciągną większą liczbę chętnych, ale też utrwalą w świadomości kielczan fakt, że jest to zabieg, który pomaga choremu wygrać walkę o zdrowie - dodaje.

Krew mogą oddać zdrowe osoby pełnoletnie, ważące co najmniej 50 kilogramów (o przeciwwskazaniach można dowiedzieć się wchodząc na stronę internetową http://www.rckik-kielce.com.pl/inf/images/INFORMACJE DLA KRWIODAWCOW.pdf). Krwiodawcy nie muszą martwić się o swoje bezpieczeństwo, ponieważ pobieranie krwi wykonuje profesjonalny personel medyczny w sterylnych warunkach. W krwiodawstwie stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.

Akcję oddawania krwi można zorganizować również poza Centrum Krwiodawstwa, na przykład w szkole lub firmie. W listopadzie 2018 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach oddali jej ok. 25 litrów, za co otrzymali upominki marki Dafi. Pracownicy Formaster Group oddają krew w miejscu pracy co kilka miesięcy. Najbliższe pobieranie w siedzibie w Bilczy zaplanowane jest na początek marca 2019 roku.