Jak się okazuje, zainteresowanie akcją ze strony krwiodawców było tak wielkie, że zapas butelek rozszedł się... pierwszego dnia. Poinformował o tym Wojciech Markiewicz, specjalista laboratoryjnej transfuzjologii medycznej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, podczas spotkania z Maciejem Burszteinem, dyrektorem do spraw rozwoju oraz członkiem zarządu Formaster Group.

- Akcja cieszy się dużym powodzeniem. Dawcy chętnie oddają krew. Oczywiście jest to bezpłatne, honorowe, ale obserwuję, że w okresie, kiedy odbywają się takie akcje, do oddania krwi przychodzi więcej osób. Ta butelka jest podziękowaniem dla dawcy, który przyszedł i oddał cząstkę z siebie, by ratować innych, przekazał lek, którego nie da się wyprodukować - powiedział Wojciech Markiewicz.

- Akcja "Podziel się kroplą krwi" idealnie wpisuje się w filozofię naszej firmy oraz marki Dafi, bo lubimy pomagać. Butelka, mimo że jest produktem bardzo pożądanym na rynku, to i tak niewiele za ten gest i dar życia ze strony donatorów. Zachęcamy inne firmy lokalne do wspierania stacji krwiodawstwa i organizowania podobnych akcji - podkreślił Maciej Bursztein.

Średnio jedna osoba na 10 w szpitalu potrzebuje krwi. To bezcenny lek, którego mimo postępu w nauce nie udało się dotychczas wytworzyć syntetycznie. Najnowocześniejsze i najcięższe zabiegi nie mogą być wykonane bez jej odpowiedniego zapasu. Kto najbardziej potrzebuje krwi? Są to zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy padli ofiarą wypadku, choroby nowotworowej lub oczekujący na poważną operację. Aby oddać krew należy, być osobą pełnoletnią, ważyć nie mniej niż 50 kilogramów i nie posiadać żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Krwiodawcy mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo, ponieważ jej pobieranie odbywa się w sterylnych warunkach przez profesjonalny personel medyczny. W krwiodawstwie stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, dlatego nie jest możliwe zakażenie. Ludzkie ciało mieści w sobie od czterech do sześciu litrów krwi. Najczęściej występującą w Polsce grupą krwi jest A RhD+, a najrzadziej AB RhD-.